b_200_200_16777215_0_0_images_1399_photo5961040674566549680.jpg

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه سرازیر شدن سرمایه های سرگردان به بخش خودرو باعث التهابات اخیر در بازار این محصول شد؛ گفت : حسن تبدیل وزارت صنعت در ایجاد محدودیت خریدخودرو، برای شناسایی نیازمند واقعی است .
به گزارش ایکو تبریز به نقل از: روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی؛ حبیب امین زاده با اشاره به اینکه اغلب متقاضیان خودرو پیش از این، الزاما نیازمند واقعی خودرو نبودند افزود:

در خوشبینانه‌ترین حالت توان و ظرفیت تولید خودرو در کشور 1.2 میلیون دستگاه در سال است و اگر وضعیت قبلی صف خرید ادامه داشت باید چند برابر ظرفیت یک سال تولید خودرو را در یک روز ارائه می کردیم که با هیچ منطق اقتصادی قابل توجیه نیست.
وی ادامه داد : اصلا ظرفیت استاندارد برای تردد این حجم از خودرو در مسیرهای درون شهری و برون شهری کشور وجود ندارد .
وی در پاسخ به سوالی در خصوص شائبه احتکار خودرو در استان نیز گفت : طبق تعاریف قانونی و بررسی های بعمل آمده ، تاکنون عمل احتکار در هیچیک از خودروسازی های فعال استان، موضوعیت نداشته و در این شرکت‌ها تولید، تحویل و فروش به موقع طبق شرایط مصوب در حال انجام است.
امین زاده اضافه کرد: آمار تولید روزانه و ماهانه خودروسازان و صورتحسابهای فروش آنها بصورت مستمر در حال بررسی است و در صورت مغایرت گزارشها، موضوع سریعاً مورد رسیدگی قرار می‌گیرد .
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت محتکر واقعی را خریداران پرتعداد خودرو اعلام کرد و گفت : تا امروز موضوعی از بابت احتکار در بخش خودروسازی استان مطرح نبوده، در عین حال مراقبت از خریداران پرتعداد و غیر واقعی لازم و ضروری است .
امین زاده در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به جایگاه آذربایجان شرقی در صنعت خودرویی کشور تصریح کرد : استان آذربایجانشرقی ایفاگر دو نقش کلیدی تولید محصول نهایی و تمام شده و دوم که مهمتر از موضوع اول است به عنوان یکی از تامین‌کنندگان مجموعه‌های صنعتی خودروساز کشور محسوب می‌شود .
وی افزود : در جهت ارتقاء توان قطعه سازی، مجموعه سازی و خودروسازی، آن تعداد و گروه قطعاتی که قابلیت داخلی سازی دارند؛ شناسایی و فهرست شده اند که در قالب برنامه های اقتصاد مقاومتی استان و جلوگیری از واردات بی‌رویه در سال جهش تولید و نهضت تعمیق ساخت داخل، عملیاتی خواهد شد.کليه حقوق این سایت متعلق به شرکت ایران خودرو تبریز می باشد.